Nejkrásnější svátky v roce – Vánoce už se blíží. V domově se na ně připravujeme již od podzimu. Obyvatelé si malovali svá vánoční přání do projektu:“ Daruj hračku“, připravoval se program tradičních adventních trhů, v dílnách se pilně pracovalo na přípravě adventních výrobků.

Na chodbách, v jídelnách a privátních pokojích obyvatel s blížícím se termínem Vánoc přibývalo ozdobeného chvojí, mnohde již od počátku adventu svítily vánoční stromky a voní cukroví, které si leckde pečou sami. Své pekařské umění předváděli nejen ženy, ale také pánové. A to velmi zdařile.

Do vánočního cukroví se pustili třeba v domě na ulici Vrchlického, na Hájence. Pozadu nezůstali ani obyvatelé chráněného bydlení v Bystrém a uživatelé služby podpora samostatného bydlení, kteří již bydlí v samostatných bytech.

V sociálně terapeutických i terapeutických dílnách bylo již od podzimu napilno. Vyráběly se svíčky, keramické svícny, blahopřání z ručního papíru a další adventní zboží včetně věnců a chvojím ozdobených svícnů. Zboží bylo k prodeji nejen v kamenném obchůdku v budově pošty v Bystrém, ale také na Vánoční inspiraci v Tylově domě v Poličce a pochopitelně hlavně na Adventních oslavách a trzích domova. Vkusné výrobky se na pultě „neohřály“.

Z tradičních vánočních obyčejů zahajuje předvánoční čas v domově Mikuláš s andělem a hejnem pekelníků. Jejich první cesta vedla jako vždy za imobilními obyvateli. Mikuláš nepřišel s prázdnou. Potěšil svým příchodem a zanechal balíček s ovocem. S ostatními se sešel v kavárně v Hájence. Také obdaroval přítomné připravenými balíčky, ve kterých byly tentokráte perníky, čokolády, crossand a adventní kalendář. Diabetici místo adventního kalendáře dostali dia oplatky a čokoládu. Mikuláš i letos myslel na klienty, kteří mají specifické dietní potřeby – přinesl jim ovocný balíček s banánem, kiwi, kaki, mandarinkami a jablkem. Obdarováni byli všichni.

Na stříbrnou adventní sobotu, která připadla na 8. prosince, se v Domově na zámku Bystré konaly tradiční Adventní oslavy a trhy. Dopolední části programu se zúčastnili obyvatelé domova, jejich rodiče, opatrovníci a přátelé. Situována byla do tělocvičny, která se na onen sváteční den proměnila ve „vánoční kavárnu“. Hostům slavností při rozsvíceném vánočním stromku zazpívali obyvatelé domova vánoční koledy a další adventní písně. Pochlubili se rovněž tancem se stávajícími i bývalými studentkami Základní umělecké školy Bystré. Hosté oslav se pak mohli dozvědět „Jaký byl rok 2018“. Zámecké filmové ohlédnutí bylo zaměřeno na společenské, kulturní a sportovní aktivity domova a také na novinky, které se staly v průběhu roku 2018 v domově včetně velkých investičních akcí – výstavby dvojdomů pro službu domov pro osoby se zdravotním postižením.

V odpoledním bloku přivítal na vyzdobeném nádvoří historického zámku přítomné ředitel domova Mgr. Ivo Musil. Pozornost přihlížejících pak patřila šikovným dětem ze Základní umělecké školy Bystré, Domova na zámku Bystré a dalším účinkujícím. Přítomné potěšil Karel Nejman -s letovými ukázkami dravců a sov. Své svěřence představila také Farma u Lamáka či stáj Vraník ze Stašova. Program byl bohatý, nechyběla v něm ani ukázka historického řemesla – dřevořezby. Pan Zdeněk Elčkner z Bystrého představil nejen svůj překrásný vyřezávaný betlém, ale ukázal, jak v jeho rukách dřevěné postavičky vznikají.

Na nádvoří probíhaly trhy s výrobky lidových řemesel a lidí se zdravotním postižením pracujících v sociálně terapeutické dílně v Bystrém. Trhovci i tentokráte nabídli vyřezávané ozdoby, šperky, včelařské produkty, pletené, šité a háčkované zboží a adventní věnce a svícny. Pro naše nejmenší byly v prostorách malé jídelny domova připraveny vánoční tvůrčí dílničky, kde si děti mohly vyzkoušet některé z vánočních zvyků a svoje šikovné ruce při tvorbě drobných vánočních předmětů.

Tak jako jiní lidé, i obyvatelé domova další předvánoční čas věnovali nejen pečení cukroví a úklidu a výzdobě, ale také nakupování dárků pro sebe i své blízké. Díky desítkám sponzorů a Tangu Havlíčkův Brod přijde Ježíšek také do Domova na zámku Bystré. Pod rozsvíceným stromkem převezmou obyvatelé své vysněné dárky.

Co dobrého se chystá na Štědrý den? Oběd bude jednodušší, na menu se chystá zelná polévka. Večeře bude tradiční – bramborový salát, filé, případně smažený vepřový řízek. V domě na ulici Vrchlického si obyvatelé pochutnají na pečeném lososu. Ve svátečních okamžicích budou k dispozici také obložené chlebíčky a ovoce včetně exotického.

Krásné a šťastné Vánoce všem lidem dobré vůle!

Domov na zámku Bystré