Mnohaletou tradici má přehlídka hudebních, dramatických a tanečních vystoupení: “Život je jen náhoda“ organizovaná Domovem na zámku Bystré ve spolupráci s Tylovým domem v Poličce. Letošní ročník se uskutečnil ve středu 25. dubna.

Program byl jako každý rok velmi pestrý, nechyběl v něm zpěv, tanec ani pohádka. V dlouho dopředu připravovaných vystoupeních se divákům postupně představili obyvatelé Domova na zámku Bystré,  Domova na rozcestí Svitavy, Domova u studánky z Anenské Studánky, Domova na hradě Rychmburk. Přehlídky se zúčastnili také přátelé z Domova sociálních služeb Slatiňany a uživatelé služeb Oblastní charity Polička. Svoji premiéru mezi bezmála osmi desítkami účinkujících letos měli klienti Charity Svitavy, centra denních služeb Světlanka a Country klub Srdíčko Svazu postižených civilizačními chorobami, okresní organizace Svitavy. A právě ženy ze Srdíčka zahájily letošní přehlídku s tancem:“ Ó, Zuzano“.

Dětem a mládeži z poličských základních a středních škol zazpívala Rytmická kapela Domova na zámku Bystré. Obyvatele domova hudebně doprovodila Milena Jonášová a Lenka Husáková. S  kapelou vystoupili také dva žáci ZUŠ Bystré Matyas Macků na bicí a Zdeněk Baroš na basovou kytaru. Ovace sklidila nejen interpretace jejich:“ Kovbojské“, ale zejména:“ Když nemůžeš, tak přidej“ od Mirai.

Zpěvem potěšil také nováček přehlídky:“ Světlankovští“ z centra denních služeb:“ Světlanka“ Charity Svitavy interpretací lidových i populárních písní.  V divadelním kroužku Markéta z Domova na hradě Rychmburk nechybí zdatní amatérští herci. Své ostruhy si vysloužili již v několika vystoupeních a své umění představili i letos. Tentokráte zalistovali mezi Krkonošskými pohádkami o Trautenberkovi a divákům ukázali:“ Jak Trautenberk zatopil Krakonošovým smrkem“.

Tanec si pro diváky připravil Domov sociálních služeb Slatiňany. Taneční skupina STEP si vybrala skladbu Frederica Chopina:“Spring waltz“. Své vystoupení nazvali: “Láska“. Zatančili rovněž uživatelé a pracovníci Denního stacionáře a AC dílen Oblastní charity Polička, kteří  pro změnu sáhli po skladbě francouzského avantgardního skladatele Yanna Tiersena. Jejich tanec andělů byl krásný. Domov na rozcestí Svitavy, který spojil hudbu s oblíbenými hláškami z filmů, nabídl divákům hudbu z Arabely, z filmu „S tebou mě baví svět“, “Vrchní prchni“ a mnohých dalších.

Známá hudební formace Žabky ze studánky z Anenské Studánky potěšila přítomné směsí populárních písní od českých autorů. Sál s nimi tleskal do rytmu písně: “Děti ráje“, „Láďa má velkou hlavu“,“Želva“. Závěr patřil tradiční písni, kterou má přehlídka v názvu:“ Život je jen náhoda“, kterou si zazpívali všichni účinkující a také mnozí diváci v sále.

V Tylově domě se amatérští umělci divákům představili dokonce ve dvou vystoupeních. Mladí diváci pokaždé ocenili snažení přítomných velkým potleskem. Přehlídka „Život je jen náhoda“ je také regionálním kolem pro postup na galavečer:“ Duhové křídlo“, které pořádá Národní rada osob se zdravotním postižením ve spolupráci s Pardubickým krajem. Cena: “Duhové křídlo“se uděluje zaměstnancům, organizacím a dobrovolníkům, kteří pracují v sociálních službách ve prospěch osob se zdravotním postižením.

Domov na zámku Bystré za všechny zúčastněné děkuje Tylovu domu v Poličce a všem zúčastněným partnerským organizacím za spolupráci při organizování a za účast v této přehlídce, která si našla své místo v kulturním kalendáři.