Na sportovištích domova, ale také v zámeckém parku se ve dnech 18. a 19. června uskutečnila nejvýznamější sportovní událost Domova na zámku Bystré – Turnaj přátelství, jehož 9. ročníku se zúčastnila více než stovka sportovců.

Byli mezi nimi nejen reprezentanti hostitelské organizace, ale také sportovně zdatní obyvatelé Domova na rozcestí Svitavy, Domova pod hradem Žampach a Paprsku Velké Opatovice. Do Bystrého zavítali také sportovci z Oblastní charity Polička a hosté z partnerského Centra sociálnych služieb Zátišie v Osadném v Prešovském kraji. Na turnaji ani letos  nechyběli žáci Základní školy Bystré.

Přihlášení borci si během dvoudenního klání prověřili své zdatnosti v přehazované, stolním tenise, přizpůsobených sportech a pétangue.  První zápasy turnaje letos patřily trochu netradičně ping-pongu. Stolní tenisté byli ve středečních zápasech rozděleni do tří výkonnostních skupin. V nich patřilo prvenství těmto tenistům: ve skupině A zvítězil bysterský Vladimír Matura, před svým oddílovým kolegou Aloisem Kejdou a Michalem Friedlem z Oblastní charity Polička.Ve skupině B byl nejlepší Jan Kolinčák z Centra sociálných služieb Zátišie Osadné, před tenisty z Paprsku Velké Opatovice Šemberou a Kučerou. Ve skupině C to nejlépe šlo bysterské Zdeně Svobodové před poličským Bohuslavem Jančíkem a Jaroslavem Hanykýřem z Domova na zámku Bystré.

Úterní odpoledne zkoušeli své dovednosti sportovci v tzv. přizpůsobených sportech. V zámeckém parku se jich sešlo více než 7 desítek. Čekaly je hody míčkem na cíl, porážení kuželek, běhy překážkovou drahou a mnohé další. Tyto sporty, jak již plyne z názvu, jsou přizpůsobeny i lidem imobilním, s tělesným postižením, kterým také dopřávají radost ze sportovního zápolení. Není tedy divu, že v těchto sportech zvítězili jako vždy všichni zúčastnění a po právu obdrželi pamětní list a drobné cukrovinky.

Následující den, 19. června, patřil přehazované a pétangue. O trofej bojovali domácí s hosty z CSS Zátišie Osadné a žáky ze Základní školy Bystré. Po dopoledních bojích letošní prvenství patřilo domácímu týmu před družstvem Základní školy Bystré a hosty z Osadného.

V oblíbeném pétanque spolu bojovala čtyři družstva. Všechna si zaslouží ocenění za náročné několikahodinové klání ve velmi teplém počasí. Nejlepší však byli sportovci z Oblastní charity Polička před týmem chráněného bydlení z Poličky a jejich přáteli z bysterského „ chráněnka“ – Green house. Jednalo se o vyrovnané boje, ve kterých štěstí střídavě sedalo tu na jednu a zase na druhou stranu. Proto ani nevděčné „brambory“ nejsou ostudou – čtvrté místo patří týmu Zátiší pořadatelského domova.

Turnaj přátelství je věrný svému jménu. Nejde v něm jen o medaile a body, poháry či diplomy. Jeho cílem je rozšíření nabídky sportovních aktivit a možnost setkání s přáteli nejen na sportovištích, ale také v rámci doprovodného programu. Nad sportovními výsledky se účastníci sešli u táboráku v parku, kde si mohli opéci klobásy a zazpívat známé hity za doprovodu kytary.

Domov na zámku Bystré