Nastal adventní čas, na jehož konci nás čekají nejkrásnější svátky v roce – Vánoce. I když je sváteční atmosféra ve společnosti ovlivněna koronavirovou krizí, jsou zvyklosti, které ani virus neovlivní.

Ve většině domků  Domova na zámku Bystré je už od počátku prosince vánoční výzdoba, chvojí, adventní věnce, svícínky, vystřihovánky s vánočními motivy, někde už svítí vánoční stromky. Vánoční aranžmá najdeme ve společných prostorách i v privátech klientů, kterým v případě zájmu pomohli pracovníci.

Protože ve městech jsou již rozsvícené vánoční stromy a září také výlohy obchodů, staly se tradicí i předvánoční procházky po městě. Tím spíše, že v tomto čase není nouze ani o výzdobu oken v předzahrádkách rodinných domů. Zářící výlohy a pestrá světla se klientům moc líbí. Do některých obchodů také chodí za nákupem drobného dárku pro sebe a své blízké.

Mikuláš, čert a anděl letos domovem neprocházeli, naštěstí však nezapomněli obdarovat svými balíčky, které se chystaly několik dní předem a jejichž obsah všechny potěšil. Obsahovaly čokoládu, dva perníky a miniroládku. Diabetikům přinesl Mikuláš diabetické verze čokolády perníků a trojhránky. Ochuzeni nebyli ani klienti s bezlepkovou dietou, kteří dostali bezlepkové trubičky. Radost z balíčků byla veliká, ne nadarmo se říká, že štěstí prochází žaludkem.

S tím se pojí další zvyk – pečení vánočního cukroví. Letos jej dodrží zejména na chráněném bydlení v Poličce i Bystrém, kde sáhnou po vyhlášených receptech. Tradičně přijde na řadu linecké, vanilkové rohlíčky, marokánky i nepečené druhy – úly či tatrankové kuličky. Pracovníci prozradili, že cukroví upečou rozumné množství. Raději budou klientům doporučovat a nabízet ovoce. O sladké pečivo však nepřijdou ani v domech, kde se péct letos nebude, cukroví je objednáno u dodavatelské firmy.

Zajedno jsou v domech s tradičním Štědrodenním menu. V poledne potěší polévka zelňačka, k večeři budou v domácnostech připravovat bramborový salát a rybu, případně vepřový nebo kuřecí řízek. Klienti chráněného bydlení a podpory samostatného bydlení v Poličce se na tuto večeři sejdou v jednom z domů, kde společně prožijí Štědrý večer.

Hezký Advent přeje Domov na zámku Bystré