První déšť po parném a suchém létě přišel do Bystrého 1. září. Radost z dlouho očekávané vláhy však neměli organizátoři zahradních slavností – Domov na zámku Bystré a Základní umělecká škola Bystré. Naštěstí jako na objednanou, přesně ve 13 hodin déšť ustal a připravený program slavností se mohl rozjet bez větších problémů. Ani zatažená obloha neodradila návštěvníky různého věku od úmyslu zavítat do prostor zámeckého parku, nádvoří a zámku v Bystrém.

Po úvodním slovu ředitele domova Mgr. Musila se o zahájení slavností postarala Základní umělecká škola Bystré představením výtvarně tanečního projektu Šachy.Bysterská „zuška“ byla a stále je partnerem řady projektů připravených Domovem na zámku Bystré a domovu vypomáhá při organizování řady jeho akcí. Bez ZUŠ bychom si dnes neuměli představit Zámecké slavnosti, Adventní oslavy i další akce.V rámci letošních zahradních slavností chtěl domov bysterské umělecké škole poděkovat za přínos pro vzdělávání a aktivní, tvůrčí naplňování volného času obyvatel domova, kterým poskytuje řadu let umělecké vzdělávání. Díky individuálními přístupu pedagogů školy navštěvovalo postupně několik klientů výtvarný a hudební obor.

Chtěli jsme dát škole šanci na důstojné připomenutí 10. výročí projektu Šachy, potěšit tím diváky a připravit pro obyvatele města Bystré a jeho návštěvníky důstojný, pestrý a zajímavý program. Diváci mohli v průběhu odpoledne vidět třikrát představení Šachy vždy v jiné alternaci tanečnic od původní sestavy, která představení nastudovala před 10 lety až po současné složení.

Kromě „Šachů“ připravilo taneční oddělení školy také vystoupení country tanců, a to ve spolupráci s obyvateli domova. V průběhu programu se mohli diváci přesvědčit o tom, že škola vychovala nejen šikovné tanečnice, ale i muzikanty. Skupina současných i bývalých žáků školy:“The MINORS BAND“ nabídla české lidové písničky v rockovém podání. Zazněla „Holka modrooká“, „Prší, prší“, „Černé oči“ a došlo i na „Pec nám spadla“ a „Komáři se ženili“. Mladí hudebníci sklidili zasloužený potlesk.

Diváci vřele přijali také hudební formaci pořadatelské organizace. Rytmickou kapelu Domova na zámku Bystré hudebně doprovází paní Milena Jonášová na kytaru a slečna Lenka Husáková na housle. Se skupinou vystoupili také žáci ZUŠ Bystré bubeník M. Macků a baskytarista Z. Baroš. Kapela si pro diváky připravila interpretaci hned šesti písniček. Od „Jsem optimista“ od Olgy Lounové, „Non stop“ Michala Davida až po písničky od zpěváka Voxela a skupin Jelen a Mirai. „Když nemůžeš, tak přidej“ zpívali s kapelou všichni.

Trochu jiný žánr nabídl posluchačům:“Etien Band“, velké hudební těleso složené ze stávajících i bývalých žáků Základní umělecké školy v Jevíčku a jejich pedagogů. Posluchačům nabídl písně známých autorů a interpretů počínaje Rayem Charlesem přes Queen, Cyndi Lauper, Giorgio Moroder a dalších. Vedoucím bandu, který má natočeno i profesionální CD a sklízí i mezinárodní úspěchy je Ing. Radek Kavan. Z dalších interpretů se bysterskému publiku představila skupina Apetit, v jejímž podání zazněly více než dvě desítky písní autorů Garyho Nicholsona, Jimmiho Faddena, Grahama Sharpa a dalších. Většinu z nich opatřil českým textem člen kapely Tomáš Hartman.

V programu v parku nechyběla ani Voříškiáda, hobby soutěže pro pejsky a jejich páníčky. Milovníky psů mohla potěšit také paní Táňa Kacálková s borderkolií Body, pyšnící se titulem Champion of Dogdancing.

Krásný areál renesančního parku s množstvím vzrostlých starých stromů tvoří vždy hezkou kulisu představením. Zásluhu na jejich výsadbě má zejména Ernestina, svobodná paní z Langetu, poslední majitelka bysterského panství. Její zásluhou se skvěl bysterský zámek jako pravé panské sídlo a po roce 1850 dala zřídit v zámeckém parku rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami. Stopadesáté výročí úmrtí připomněl host slavností, kastelán zámku v Kuníně, dr. Jaroslav Zezulčík.Program slavností se tentokráte nesoustředil jen na park, ale odvíjel se také na zámeckém nádvoří, kde probíhal v  odpoledních hodinách Otevřený šachový turnaj o pohár. O bitvy na 64 polích byl velký zájem.

V přízemí středního křídla zámku byla pro návštěvníky instalována výstava fotografií přibližující historii výtvarně tanečního projektu Šachy pořízených při jeho zkouškách i vystoupení v průběhu dekády. Filmový dokument o historii představení zase mohli diváci vidět v prostorách bývalé zaměstnanecké jídelny. Zde byl zároveň i bleší trh. Na něm si zájemci mohli vybrat z nabídky starších knih, skla, porcelánu i dalších drobností. Obchod „ceny dobrovolné“ vynesl částku přes 1600 korun, která bude využita na účely aktivizačních činností klientů domova.

Vrtkavé počasí psalo scénář u dětských soutěží, které se tentokráte odehrávaly v zámku. Zatímco na tolik oblíbené hrátky v pěně nedošlo, o hry a drobné ceny naši nejmladší nepřišli.

Velkým lákadlem letošních zámeckých slavností byl koncert AC/DC Czech revival. Revivalová formace australské hardrockové kapely si s originálem nezadala, došlo i na zvonění zvonu.

Letošní zahradní slavnosti kromě bysterských občanů a lidí z okolí navštívila také delegace hostů z partnerských měst patřících mezi města v rámci projektu Cultural Villages of Europe Ströbeck a Wijk aan Zee, které navázaly spolupráci nejen s městem Bystré.

Zúčastnila se také delegace z Centra sociálnych služieb Zátišie Osadné v Prešovském kraji a obyvatelé a pracovníci domovů poskytujících sociální služby z Olomouckého, Jihomoravského a Královéhradeckého kraje.

Děkujeme všem návštěvníkům, kteří si v sobotu 1. září, i přes vrtošivé počasí, našli cestu do prostor renesančního parku, aby s námi prožili příjemné letní odpoledne. Domov na zámku Bystré děkuje také všem účinkujícím za snahu podělit se s diváky o kus svého kumštu a věří v další dobrou spolupráci.

Domov na zámku Bystré

           

 

Tato akce je spolufinancována Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Tato akce je spolufinancována městem Bystré.