V pátek 1. června se v brněnské zoologické zahradě konala Noc snů. Letos po čtrnácté byla zahrada vyhrazena pro nemocné nebo jinak handicapované. Pozvánku tradičně dostali také obyvatelé domova na zámku, kteří se i tentokráte rádi vypravili za zvířecími kamarády. Do Brna se jich z domova vydalo, včetně doprovodu, více než pět desítek.

Potěšit se opět mohli z blízké přítomnosti zvířat, které zoologická zahrada v jihomoravské metropoli chová.  Zajímavé jsou expozice tropické království, indiánská a africká vesnice, safari či indiánská chýše.   Tříhodinový program zahrnoval kromě možností setkání se zvířaty a jejich chovateli také hudební a taneční vystoupení, kouzelníka, malování na obličej, speciální komentované krmení a jízdu na ponících. Pro návštěvníky bylo připraveno občerstvení a drobné dárky.

Tradici Noci snů založila rotterdamská zoo v roce 1996, kdy uspořádala historicky první zvláštní večer pro dětské pacienty z místní nemocnice. Večer zoo patřila jen těmto pozvaným návštěvníkům, kteří se podívali do míst, kam se běžný návštěvník nedostane.

Tento počin položil základ celosvětové akce ve prospěch zdravotně znevýhodněných, chronicky nemocných a opuštěných dětí. Brzy se začaly přidávat další zoologické zahrady v Nizozemsku a do roku 2002 i v zahraničí. U nás se jako první připojila Zoo Děčín (2004) a hned následující rok Zoo Brno. Později se přidaly další. Ve světě se jejich počet blíží číslu 300 v téměř 40 státech a stále jich přibývá.

Program Noci snů je založen na kontaktu se zvířetem a s pracovníky zoologických zahrad, zejména chovateli. Jde o to, aby pozvaným handicapovaným dětem i dospělým bylo dobře a návštěvu zoo si všichni co nejvíce užili. Toto přání se i letos stalo skutečností. Děkujeme pracovníkům Zoologické zahrady Brno za pozvání.

Domov na zámku Bystré