Tvorba dárkové krabičky, práce s modelářskou hmotou, malování na textil, aranžování květin – to jsou disciplíny soutěže ve zručnosti: “Abylimpiáda“, kterou pořádal Domov na zámku Bystré ve velkém sále Multifunkčního domu Bystré. Tvůrčí odpoledne zlákalo na tři desítky dětí a mládeže ze Základní školy v Bystrém, Základní umělecké školy Bystré a Speciální mateřské školy a základní školy Polička a pořadatelského domova.

Velký sál Multifunkčního domu se na toto odpoledne proměnil ve  velkou tvůrčí dílnu, kde vznikala osobitá a zajímavá díla.

Převážně dívky kreslily na plátěné tašky. Záhy jednobarevné plátno tašek ožilo motýli, kočkami, domečky. Světlo světa spatřil i malý princ i vesmír.

Modelovací hmota zlákala jinou skupinu mladých lidí, kteří zdobili lžičky i dřevěné kolíčky. Také zde si tvůrci sáhli pro inspiraci do světa fauny. Pestrobarevné postavičky zvířátek z Fima měnily rukojeti obyčejných lžiček k nepoznání. Objevovali se medvídci, kočičky i rybičky. Fantazii a zručnost předvedli také aranžéři květin. Ze suchých trav, jeřabin, ale i okrasné dýně i jiných floristických materiálů přišla na svět pestrobarevná podzimní aranžmá.

Umíte udělat dárkovou krabičku a ještě ji nazdobit? Tak tohle dobře zvládla další soutěžní skupina. Vystřihnout papírovou krabičku podle předkreslené předlohy není žádná maličkost! A co potom ji slepit a nazdobit? Pro účastníky Abylimpiády žádný problém, s dopomocí i sami tohle zvládli všichni.

Soutěžní porotě při hodnocení výrobků není co závidět, nakonec i ona se svého úkolu zhostila a z každé soutěže tři nejlepší obdrželi drobné ceny.

Než se v troubě vypálily výrobky z Fima, zbyl na závěr čas i na oblíbenou obíhanou okolo židlí. Abylimpiáda patří mezi tradiční tvůrčí aktivity domova. Své dovednosti si při ní prověřuje už několikátá generace soutěžících. Po mnoha letech se soutěž přesunula ze zámku do centra města Bystré. Je to jeden z dalších kroků domova na zámku vedoucích k přiblížení sociální služby komunitě.

Domov na zámku Bystré