Mikuláš

Svátek podobný našemu Mikuláši slaví na Ukrajině 19. prosince. Nicholas je jedním z nejoblíbenějších svatých mezi lidmi. Ikona svatého Mikuláše, podle zvyku, byla v každém domě. Byl považován za zástupce a patrona cestujících, stejně jako chudých a znevýhodněných, byl osloven s žádostmi o záchranu před přírodní katastrofou a útokem divokých zvířat. Zejména byl vysoce respektován záporožskými kozáky.

V den svatého Mikuláše ve starověku se vařilo pivo, hosté byli voláni, chodili a bavili se a jezdili na saních. Dodnes se po celé Ukrajině rozšířil dobrý zvyk, podle kterého svatý Mikuláš přináší dětem dárky.

V některých okresech, zejména v oblasti Černihiv, byly koledy, které byly zpívány na Vánoce, ale byly věnovány svatému Mikuláši.

Vánoce

Vánoce na Ukrajině jsou jedním z nejdůležitějších rodinných a státních svátků. Ve starověku se slavil v den zimního slunovratu, ale na velké části ukrajinských zemí „cestoval“ až do 7. ledna spolu s pravoslavným církevním kalendářem. Proto se v národním slavení Vánoc neoddělitelně snoubí několik motivů: narození Krista, budování světa, uctění památky předků a zajištění pořádku ve světě kolem nás.

Je to vánoční tradice, která pro nás zachovala specifické ukrajinské mytologické představy o stvoření světa, zaznamenané ve starověkých koledách a rituální přání majitelům štěstí, zdraví a prosperity, ve kterých jsou slyšet ozvěny knížecích časů.

Svatý večer, neboli Bohata Kutia – 6. ledna – je poslední den čtyřtýdenního filipského půstu, takže všechna vánoční jídla by měla být písněmi a vařilo se 12 jídel k večeři. Věřilo se, že dnes večer hranice mezi „tím“ a „tamtím“ světem mizí. Proto duše zesnulých příbuzných přicházejí na večeři, zvířata mluví a rozumí lidské řeči a pozváním na večeři může majitel odvrátit různé nepříznivé přírodní síly od rodiny a  statku – mráz, prudké větry, lesní dravce…

Hlavními atributy rodinné oslavy Vánoc jsou kutia a didukh. Kutia je čistě rituální pokrm, nejčastěji vařený z pšenice s přídavkem strouhaného máku, medu a drcených ořechů. Jeho účel je zdůrazněn památníkem: je to společná večeře s předky. Didukh je vánoční pšenice nebo žitný snop stojící na nejčestnějším místě v domě.

Bazalka aneb starý nový rok

Svátek začíná Ščedrym Večerem – 13. ledna, v předvečer svatého Basila. Etnologové tvrdí, že oslava Nového roku prošla v tento den od začátku jara, a proto v shchedrivkách převažují jarní a zemědělské příběhy. Hlavní motivy svátku: plodnost, budoucí sklizeň, zdraví a prosperita majitelů.

Ščedry Večer se také nazývá Ščedrá Kutia. Kromě kuti a uzvaru musí být na slavnostním stole masové pokrmy a koláče.

Tetiana Kalyna,

Centrum sociálních služeb Bystré