V rámci projektu „Daruj hračku “obyvatelé 1. patra dostali k Vánocům poukaz na výlet vlakem. Štědrost dárce nám pokryla hned tři zpáteční jízdenky do Prahy. Ráno jsme vyrazili do Svitav na vlakové nádraží, kde už jsme byli očekáváni. Personál nás doprovodil do krásného bezbariérového vlaku. To samé se odehrávalo v Praze na hlavním nádraží. U vlaku čekala paní, která nás velmi ochotně vyvezla až ven k východu.

Dál už jsme cestovali sami. Prohlédli jsme si Václavské náměstí, sochu sv. Václava a navštívili knižní palác Luxor, koupili si zmenšeniny orloje. Paní prodavačka nás ještě obdarovala kalendáříky s motivem Prahy. Pěknou procházkou jsme se ulicí na Příkopech dostali k nejkrásnějšímu hračkářství Hamleys. Projitím vstupními dveřmi jsme se ocitli přímo v pohádce, o které sní nejen děti, ale i dospělí. Obklopovalo nás mnoho krásných hraček, množství nejrůznějších atrakcí, zajímavostí, které soutěžili o naši pozornost. Čas utíkal a Andrejka, Fanda a Martin se stávali kouzelníky, kteří odhalili tajemství létajícího míčku, proměnili se v Harry Pottera a vyzkoušeli jeho koště „nimbus 2000“, poznávali postavičky z večerníčků a pohádek.

V patře jsme navštívili Motýlí dům „Papilonia“, kde nám přímo do vlasů na ruce sedali exotičtí motýli různých barev, jejich křehká krása nám brala dech. Poté jsme se přesunuli do Palladia, kde jsme si zašli na výborný oběd, kávu a dezert. Pak už jsme se pozvolna vraceli na nádraží, kde na nás opět čekala milá paní průvodčí, která nás opět vyprovodila do našeho vlaku.

Počasí bylo nádherné až letní a výlet nabytý zážitky všechny občerstvil na těle i na duši. Město poskytuje nejen mnohé služby, bezbariévost, ale také určitou anonymitu a naši obyvatelé si všechno mohli užít tak, jak si to přáli a cítili – smích a radost provázely celý výlet. Na výlet jsme se připravovali poctivě a promýšleli společně program, cestu i náročnost a vycházeli i z předcházejících zkušeností. Jsme rádi, že se všechno vydařilo a naši obyvatelé si to opravdu užili. Jejich radost je i naší radostí. Náš pracovní tým fungoval opravdu skvěle.

Věříme, že to není poslední výlet vlakem do velkého města.

Božena Jančíková

Ludmila Baníková

Hana Plchoutová