Centrum sociálních služeb zaměstnalo celkem 8 lidí z Ukrajiny, z toho 7 na dohodu o provedení práce. Jedná se o zahradnické a úklidové práce v zámeckém areálu a přilehlém parku. Podařilo se nám také zaměstnat tolik potřebné tlumočníky. Těch bychom v této chvíli potřebovali více. Jejich pomoc je nutná téměř v každé situaci, nejen u lékařů, ale i na úřadech a u zaměstnavatelů.

Naši novou kolegyní je paní Tetiana, která má praxi v oboru psychologie a speciální pedagogiky. Navíc zvládá i tlumočení z Ukrajinštiny. Ve spolupráci s Poradnou pro rodinu Pardubického kraje máme dohodnutou případnou spolupráci v oblasti psychologické pomoci ubytovaným ženám i dětem.  

Naše kurzy českého jazyka se naplnily a probíhají 2 x týdně.

Pardubický kraj zpřístupnil přehledný odkaz na volné pracovní pozice https://robota.pardubickykraj.cz/. Tato nabídka by mohla pomoci najít pracovní uplatnění také našim lidem ubytovaným na zámku.

Jsme velmi rádi, že neopadá solidarita s lidmi z Ukrajiny. Velkou pomoc přislíbila společnost Evona a.s. z Chrudimi, která dodá spodní prádlo. Telefonují občané s dotazy na pomoc. Dárců je naštěstí mnoho. Jsou mezi nimi lidé z Bystrého, Vítějevse, Rovečného, ale také maminky ze Svitav, které darovaly velké množství deskových her a puzzlí. Včera přivezla do zámku drobné elektrospotřebiče – žehličku, mixér, vysavač paní Pučálková z Trpína. Z prostorného auta vytáhla také sušák na prádlo a hračky. Nepřijela poprvé, už v březnu darovala lidem z Ukrajiny moc užitečný dárek –  novou automatickou pračku. Paní Pučálkové a všem ostatním dárcům patří velké poděkování.

Ivo Musil, ředitel CSS Bystré