V sobotu 7. dubna bylo krásné slunečné počasí. V tento den se konala v Bystrém již podruhé akce „Ukliďme si město a okolí“, která byla připravena v rámci celostátní akce „Ukliďme Česko“. Letos se vydalo uklízet celkem 12 uživatel ze služeb podpora samostatného bydlení, chráněné bydlení i domov pro osoby se zdravotním postižením.

Úklidu města jsme se účastnili již loni, takže jsme byli vybaveni svými reflexními vestami. Město Bystré zajistilo pytle na odpadky a vybavilo nás rukavicemi. Akce započala ve 14.00 hodin, kdy ke všem dobrovolníkům promluvil starosta města pan Sejkora a vysvětlil průběh akce. Trasu jsme si mohli vybrat, proto jsme opět zvolili silnici k Vápence a zpět obchvatem nad benzinkou až k bytovkám. Byli jsme mile překvapeni, že odpadků nebylo tolik, jako v loňském roce. Ale o kuriózní nálezy nebyla opět nouze. Člověk – milovník přírody – žasne, co jsou ostatní lidé schopni do přírody odhodit. Nasbírali jsme například celkem 2 pytle plné skleněných lahví a spoustu dalších roztodivných předmětů.

Cesta byla velmi příjemná, stačili jsme si i popovídat, zasmát se a soutěžit o to, kdo najde „větší poklad“.  Cestu jsme ukončili opět za hasičskou zbrojnicí, kde na každého čekalo bohaté občerstvení. Kdo by odolal, po dvou hodinách práce, báječné, voňavé a horké uzené klobáse. Na výletišti jsme chvíli poseděli, odpočinuli si a kolem půl šesté večer jsme se rozešli zpět domů. Už nyní se těšíme na příští třetí ročník.

Jarmila Štefková, Jarmila Moravcová, Ladislava Pucharová

Domov na zámku Bystré