Zámek v Bystrém je trojkřídlá budova s charakteristickými renesančními znaky, sdruženými okny, římsami a portály, sgrafitovou rustikou a s arkádami do dvora.

Jeho historie je bohatá a sahá do 16. století, kdy nechal zámek vybudovat Jan Bezdružický z Kolovrat v renesančním slohu. Zámek střídal majitele – postupně se v něm vystřídaly rody Mokošínští z Mokošína, Žehušičtí z Nestajova, Kolovratové, Martinicové, Valderode, Lichtenštejnové, Hohen-Embsové a Habsburkové.

K zásadnímu rozšíření zámku došlo za Maxmiliána Valentina z Martinic v letech 1654 –1655. Při stavbě hospodářských budov byla tehdy do zámeckého areálu začleněna původní tvrz ze 16. století. V roce 1694 koupil Bystré v dražbě kníže Jan Adam I. z Lichtenštejna, který v letech 1707–1712  panství Bystré vyměnil s hrabětem Jakubem Hanibalem z Hohenembsu (1653–1730) za říšské panství Vaduz, které bylo vzápětí povýšeno na  knížectví Liechtenstein.

Za polního maršála Františka Rudolfa z Hohenemsu (1686–1756) došlo i na barokní úpravy zámku, kde byla zřízena kaple a upraveny prostory v hlavní budově, například velký sál se štukovou výzdobou stropů.

Od roku 1759 panství přes sto let přecházelo na ženské potomstvo rodu Hohenemsů. Nejprve to byla Marie Rebeka Hohenems (1742–1806), po níž je pojmenován rybník Rebeka pod zámkem. Její dědičkou byla dcera Maria Walburga (1762–1828), o které se ve svých pracích pochvalně zmiňuje František Palacký.

Počátkem 19. století byla do Bystrého převezena rodová obrazárna z rakouského zámku Hohenems, později ale byla část sbírek prodána kvůli dluhům.

Po roce 1828 se panství stalo předmětem vleklého soudního sporu a v roce 1848 převzala panství poslední dědička z rodu Hohenemsů, baronka Ernestina z Langetu (1804–1868). Ta musela léta opuštěný zámek znovu zařídit a založila také anglický park na místě bývalé ovocnářské a zelinářské zahrady. Za její éry se zámek v Bystrém stal kulturním centrem, hrálo se zde divadlo, pořádaly koncerty a scházeli se tu významní čeští umělci (J. Mánes, J. Neruda, J. L. Lukes).

Po smrti baronky z Langetu roku 1868 vznesli nárok na Bystré Lichtenštejnové, Harrachové, Truchsess-Zeilové a další vzdáleně příbuzné rody, jejichž práva však zamítl vrchní zemský soud v Praze a velkostatek přešel právem odúmrti do soukromého majetku císaře Františka Josefa. Ten také do tzv. velké titulatury převzal titul hrabat z Hohenemsu a jeho manželka, císařovna Alžběta (zvaná Sissi) na svých cestách inkognito často užívala jméno hraběnky z Hohenemsu.

Jako hraběnka z Hohenemsu vystupovala i na své poslední cestě do Švýcarska, kde byla zavražděna. V letech 1904–1906 pobýval na zámku Jaroslav Vrchlický, jehož zeť Gabriel Čáp zde působil jako úředník správy velkostatku. Císař František Josef I., měl v držení zámek až do 1918.

(s využitím https://cs.wikipedia.org/wiki/Bystre-zamek)

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je schloss-bystrau-1815.jpg.

Náročná oprava zámku proběhla v letech 1963–1964, zejména renesančního západního a severního traktu. V letech 1973–1974 byl obnoven anglický park a zpřístupněn veřejnosti.

Po požárech v roce 1978 byla provedena rekonstrukce zámku a objekt byl z vnějšku uveden do původní renesanční podoby. Rekonstrukce po dvou zničujících požárech trvala 10 let. Plně zprovozněn byl až v roce 1990.

V květnu 1975 byl v objektu renesančního zámku zřízen Okresním národním výborem ve Svitavách Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež v Bystrém, v roce 2025 si tudíž připomeneme 50. výročí založení organizace.

Během své historie měnil ústav názvy i zřizovatele. K 1. lednu 2003 se stal příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Pardubický kraj. Ústav nese od roku 2007 název Domov na zámku Bystré. Po transformaci sociální služby, kdy se sociální služba již neposkytuje v budově zámku, změnila organizace název. Od 1.1.2022 přijala jméno Centrum sociálních služeb Bystré.

Sociální služba prošla velkou proměnou. K původní pobytové službě domov pro osoby se zdravotním postižením byly postupně registrovány další sociální služby, v roce 2010 chráněné bydlení, o dva roky později podpora samostatného bydlení a od roku 1.1. 2015 sociálně terapeutické dílny.  Cílem byla snaha poskytovat takové sociální služby, které uživatelům sociální služby umožní žít v přirozeném prostředí společnosti na základě individuálního přístupu při respektování jejich práv, schopností a možností.

Transformace pobytových sociálních služeb jako proces započal v roce 2013 za podpory zřizovatele a projektu: “Podpora transformace pobytových sociálních služeb v Pardubickém kraji “. Transformační plán byl dokončen v roce 2015, Rada Pardubického kraje jej schválila v dubnu 2016.  Od března 2020 se v historickém zámku už sociální služba neposkytuje. Byl tak završen náročný proces transformace.

V současné době organizace nabízí čtyři sociální služby. Jedná se o dvě služby pobytové – chráněné bydlení s kapacitou 20 osob, domov pro osoby se zdravotním postižením s kapacitou 58 osob. Poskytuje také službu terénní: podpora samostatného bydlení s kapacitou 16 lidí a službu ambulantní – sociální terapeutické dílny s kapacitou 20 lidí. Organizace změnila cílovou skupinu, od ledna 2018 poskytuje sociální služby výhradně osobám starším 18 let.

Výrazně se změnila kvalita ubytování. Ve službě DOZP jsou uživatelům této služby k dispozici výhradně jedno a dvoulůžkové pokoje, vícelůžkové pokoje jsou minulostí. Objekty pro službu jsou buď nové, nebo zrekonstruované odpovídající současným trendům kvality poskytované služby. Takovou je budova Hájenky, Zátiší a domek na ulici Vrchlického.

Nejnovější objekty sloužící službě DOZP byly postaveny v Bystrém a v Poličce. Jedná se o dva bezbariérové dvojdomy v ulici Wolkerova v Poličce a Smetanova v Bystrém. V každém jsou dvě samostatné domácnosti pro 6 klientů s nejtěžším postižením, s nejvyšší mírou podpory. Do provozu byly uvedeny v létě 2019. Prostorné pokoje jsou vybaveny pečovatelskými lůžky. Mobilní klient má k dispozici pečovatelské křeslo. V každé domácnosti je polohovací vana.  

Ve všech domech se službou DOZP se nachází společný obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Prostorná místnost slouží nejen ke stravování klientů, ale také k relaxaci, společnému posezení.  K dispozici je také velká terasa a zahrada.

Uživatelé služby chráněné bydlení žijí v jedno a dvoulůžkových pokojích v domech v Bystrém a v Poličce. Mohou využít také zahradu s venkovním posezením, k dispozici je jim také skleník.

Prostory chráněného bydlení jsou koncipovány jako běžná domácnost, o kterou se uživatelé chráněného bydlení sami starají a hospodaří. Podporu v těchto činnostech jim zajištují pracovníci domova.

Aktivizace klientů pobytových služeb probíhá buď v terapeutických dílnách, kde se mohou věnovat výrobě keramiky, ručního papíru, pletení výroků z pedigu, výrobě mýdel, sedáků, dřevařských výrobků, nebo se mohou podílet na pěstování plodin ve sklenících. Klienti chráněného bydlení využívají také služby sociálně terapeutické dílny. Klienti chráněného bydlení v Poličce docházejí do AC dílen Oblastní charity v Poličce.

Klienti, kteří ze zdravotních důvodů nemohou navštěvovat terapeutické dílny, mohou využívat aktivizace v aktivizační místnosti v objektu na ulici Čsl. Armády v Poličce, nebo jiné aktivity v rámci přímo v jednotlivých domech. Cílem je zvyšování kompetencí, posilování schopností a dovedností. V rámci aktivizace probíhá také canisterapie a muzikoterapie.

Služba podpora samostatného bydlení je realizována v pronajatých bytech v Bystrém a Poličce. Je poskytována lidem, u nichž je nutná jen nízká míra podpory. Ještě před nemnoha lety žili na zámku, nyní chodí do zaměstnání, samostatně si zajištují stravu, využívají služby měst Poličky a Bystré atd.

V listopadu 2021 bylo otevřeno nové aktivizační a administrativní centrum ve zrekonstruovaném objektu na ulici Školní v Bystrém.  Aktivizační místnost pro klienty služby domov pro osoby se zdravotním postižením a chráněné bydlení nabízí prostor pro muzikoterapii i canisterapii, rozvíjení motoriky tzv. senzomotorický koutek a mnoho dalších podpůrných aktivit. V objektu sídlí také administrativa.

Klientům je poskytována podpora při vlastním výběru činností dle individuálního zájmu. Dle svých představ, přání a potřeb mají klienti možnost v rámci volnočasových a zájmových aktivit upevňovat a rozvíjet hudební a dramatické, kuchařské schopnosti, zvyšovat si fyzickou kondici.

Klienti všech pobytových i terénní služby využívají služeb v Bystrém i v Poličce dle svých potřeb. Sami, případně s podporou pracovníka v přímé péči chodí na nákupy, k lékaři. S podporou využívají služeb kadeřníka, pošty a dalších služeb občanské vybavenosti.

Cíl poskytovat takové sociální služby, které uživatelům sociální služby umožní žít v přirozeném prostředí společnosti na základě individuálního přístupu při respektování jejich práv, schopností a možností je pro nás stálou prioritou.

Historický zámek nezůstal prázdný. Od března 2022 jsou prostory zámku ubytovnou pro občany Ukrajiny.