„Již 10 let spolu“ – to je heslo letošního Týdne sociálních služeb pořádaného Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR ve dnech 8. až 14. října.

Domov na zámku Bystré v rámci aktivit otevřel 8. října své dveře v rodinném domě na ulici Čsl. armády v Poličce, kde je nejen poskytována sociální služba chráněné bydlení, ale  přízemí slouží také jako aktivizační místnost pro službu domov pro osoby se zdravotním postižením. Veřejnosti se tyto prostory po rekonstrukci otevřely poprvé a této možnosti využilo několik desítek lidí.

Ve stejný den, jen o několik kilometrů dále, vyzval domov děti z Mateřské školy Kvítek ke společnému zdobení baculatých zástupců tykví Hokkaido v rámci akce: “Pojďte s námi tvořit z dýní“. V Multifunkčním domě v Bystrém se sešlo na třicet dětí a jejich pedagogický doprovod. Dětské ručičky vedené fantazií si s celou záplavou dýní uměly poradit. Většina exemplářů dýní v podobě roztodivných hlav a tvorů byla po nazdobení odvezena do mateřské školy, další jsou nyní součástí podzimního aranžmá zdobícího domovy uživatelům sociální služby. Nejmenší bysterští občánci tak pomohli handicapovaným  vyzdobit jejich domovy. Domov na zámku Bystré, který chce přiblížit svou práci komunitě, by rád tvůrčími dílnami zahájil novou tradici vedoucí k rozvíjení spolupráce mezi nejmenšími Bysteráčky a jejich spoluobčany z domova na zámku.

Pro sportovní nadšence byl na středu 10. října připraven již tradiční Integrační turnaj ve florbalu. Letošního ročníku se zúčastnily čtyři týmy včetně florbalistů pořadatelského domova. Na parketu tělocvičny mezi sebou postupně bojovaly týmy Základní školy Bystré, Speciální mateřské školy a základní školy Polička, Základní školy speciální Litomyšl a mužstvo domova. Hrálo se systémem „každý s každým“. Pohár pro vítěze zůstal tentokráte v Bystrém. Vybojovali jej hráči Základní školy Bystré.

V zápase o 3. místo mezi Speciální mateřskou školou a základní školou Polička a pořadatelským domovem, byl úspěšnější bysterský domov. Výsledky tak byly stejné jako v loňském roce.

Další aktivitou spojenou s letošním Týdnem sociálních služeb byla návštěva Ruční papírny Velké Losiny, kam se vydali klienti a pracovníci ze Sociálně terapeutických dílen, kde se také vyrábí ruční papír.

Domov na zámku Bystré těší zájem o pořádané aktivity. Jsme rádi, že si děti a mladí lidé našli cestu, jak ke společné tvorbě, tak ke sportu. Věříme, že spolu s námi prožili příjemné tvůrčí i sportovní chvíle.

 

Domov na zámku Bystré