Do renesančního parku Domova na zámku Bystré v sobotu 31. srpna opět po roce zavítali diváci všech věkových kategorií, kteří využili pozvání na tradiční akci babího léta Zahradní slavnosti. O jejich přízeň se na pódiu i pod ním postupně ucházeli profesionální i amatérští hudebníci, tanečníci, přátelé čtyřnohých kamarádů, obdivovatelé dravých opeřenců i příznivci magie.

Jako prvním patřila travnatá plocha před pódiem hezkým mažoretkám z bysterské „zušky“. Divákům se postupně představilo pět skupin mažoretek od 6 do 14 let, které na slavnosti připravily paní učitelky Bc. Romana Musilová a MgA. Hana Malíková.

Přítomné poté přivítal ředitel pořádající organizace, Domova na zámku Bystré, Mgr. Ivo Musil. Připomněl významné změny, kterými v těchto dnech prochází organizace. Jde o zahájení provozu čtyř nových domácností pro čtyřiadvacet uživatel pobytové sociální služby „domov pro osoby se zdravotním postižením“ ve dvou dvojdomech Poličce a v Bystrém.  Jedná se o jeden z posledních kroků na cestě k transformaci domova. Na ředitele domova v tomto směru navázal také radní Pardubického kraje zodpovědný za oblast sociální péče a neziskový sektor ing. Pavel Šotola.  Oba připomněli hlavní přínos transformace, kterým je přiblížení života klientů běžnému způsobu života lidí, tzv. komunitnímu způsobu života.  

Diváci vřele přijali mladé muzikanty z Dechového souboru ZUŠ Bystré vedeného Tomášem Hrnčířem i hudební formaci pořadatelské organizace. Rytmickou kapelu Domova na zámku Bystré hudebně doprovází paní Milena Jonášová a slečna Lenka Husáková. Kapela si pro diváky připravila interpretaci hned devíti písniček  Z pódia zazněly skladby od Anny K., Michala Hrůzy, Marka Ztraceného, Michala Davida přes hity kapely Jelen a Slza.

Trochu jiný žánr nabídl posluchačům:“The Dozing Brothers“, mladá svitavská jazz punková kapela hrající věci od Louise Armstronga až po Parova Stelara či Johna B. Je to hudební těleso složené převážně z bývalých žáků Základní umělecké školy ve Svitavách. Z dalších interpretů se bysterskému publiku představila folk\country\rocková kapela z Poličky Apetitt a rockeři:“ Revoluce“.

Flamenco přítomným představila tanečnice a lektorka flamenca Marie Čadová, která se věnuje flamencu již více jak 10 let.  Druhým rokem vyučuje flamenco v Centru Tance v Brně, které je největší taneční školou v ČR. Má za sebou mnoho vystoupení sólových i skupinových především v Brně a v Olomouci. Bysterské publikum mohlo v jejím podání vidět flamenco na tři skladby španělských autorů.

Kouzelník tentokrát přišel a potěšil hlavně děti. Profesionální kouzelník a iluzionista Aleš Krejčí svými kouzly pobavil větší i menší diváky.

Už několik let je tradicí bleší trh. Letos trochu skromnější obchod „ceny dobrovolné“ vynesl částku přes 600 korun, která bude využita na účely aktivizačních činností klientů domova.

V programu v parku nechyběla ani Voříškiáda, hobby soutěž pro pejsky a jejich páníčky, kterou už několik let obětavě připravuje paní Yvonne Okáčová z Farmy u lamáka. Tato farma, která se specializuje na chov a výcvik zvířat pro animoterapii, relaxační služby na farmě a lamatreky, představila v Bystrém svoje lamy. Jsou velmi krotké a hlavně děti využily příležitosti si je pohladit.

Milovníky psů mohla potěšit také paní Táňa Kacálková s borderkolií Body, pyšnící se titulem Champion of Dogdancing.

Penthea, záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Praze si pro diváky připravila přibližně hodinový program letových ukázek dravců a sov.  Návštěvníci viděli kolem 15 ti opeřenců, např. poštolku obecnou, káni lesní a Harrisovy, ale i orla bělohlavého a stepního, supa nádherného, sokola raroha i stěhovavého a zástupce různých čeledí sov. Viděli je v letu a někteří měli to štěstí, že jim na ruku v ochranné rukavici přistál sup nádherný.

Pro pány kluky i ostatní byla připravena prezentace Hasičského záchranného sboru z Poličky a jejich kolegů ze Sboru dobrovolných hasičů z Čisté, kteří ochotně odpovídali na jejich dotazy a přispěli také k velké dětské show – pěnové koupeli. Tuhle kratochvíli si nenechalo v horkém letním odpoledni ujít snad žádné dítě.

Velkým lákadlem letošních zámeckých slavností byla revivalová formace populárního irského kvarteta U2 – U2 Desire Revival Band, která posluchačům připomněla známé písničky z osmdesátých a devadesátých let. Před jedenáctou večerní je vystřídal Rockfaktor. S ním mnozí při rockových hitech přivítali nedělní ráno.

Letošních zahradních slavností se kromě bysterských občanů a lidí z okolí zúčastnila také  delegace hostů  z Centra sociálnych služieb Zátišie Osadné v Prešovském kraji se kterou má Domov na zámku Bystré dlouholetou spolupráci, která se rozvíjí už od roku 1997.

Děkujeme všem návštěvníkům, kteří si v sobotu 31. srpna našli cestu do prostor renesančního parku, aby s námi prožili příjemné letní odpoledne a večer.  Domov na zámku Bystré děkuje také všem účinkujícím za snahu podělit se s diváky o kus svého kumštu a věří v další dobrou spolupráci.

“Zahradní slavnosti “ byly realizováno v rámci projektu:“ DNZ Bystré – transformace pobytových služeb“ financovaného z Operačního programu zaměstnanost.

Domov na zámku Bystré