Domov na zámku Bystré si každoročně připomíná tradice, které se váží k adventním svátkům. Začínají příchodem Mikuláše a pokračují Adventními oslavami a trhy, které se každoročně konají druhou adventní sobotu. V letošním roce připadly na 9. prosince, kdy se tělocvična domova proměnila ve vánoční kavárnu. Obyvatelé domova, jejich rodina, přátelé, zaměstnanci domova, si k čaji či kávě mohli nabídnout domácí štrúdl, vánočky a cukroví. K dobré atmosféře přispělo sváteční pásmo připravené obyvateli domova. Líbil se poetický vánoční příběh zahraný metodou „ stínového divadla“, který sklidil zasloužený potlesk stejně jako zpěv vánočních písní i koled v podání Rytmické skupiny domova na zámku, jejíž interpretační umění je čím dál tím lepší. Končící rok byl bohatý na události. Jejich průběh si mohli přítomní připomenout v pečlivě připravené fotografické prezentaci. Rodina a přátelé tak mohli vidět své blízké na fotografiích dokumentujících aktivity, kterých domov pro uživatele služby každoročně chystá několik desítek.

Po obědě se program přesunul na nádvoří vyzdobené tentokráte nejen vánočním stromkem, ale také svatou trojicí vyrobenou ze slámy. Hosty, kteří zavítali na oslavy blížících se vánoční svátků, potěšilo taneční i hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy Bystré i hudební pásmo obyvatel domova. Všem účinkujícím, zejména těm nejmladším, kteří přes mrazivé počasí předvedli pečlivě připravený program, patří velké poděkování.

Návštěvníci trhů mohli na nádvoří zakoupit adventní dekorace i dárky pro své nejbližší. Trhovci nabízeli výrobky lidových řemesel, stejně jako pochoutky z medu či tradiční vánoční pečivo.

Bývá dobrým zvykem představit návštěvníkům také pomocníky – canisterapeutické psy a lamy z Farmy u lamáka. Vždy klidný a trpělivý pyrenejský horský pes Edy s čertovskými růžky i lamička se sobími parohy potěšila malé i velké. Karel Nejman z Českého Meziříčí je sokolník, který se svým orlem střeží hradecké letiště. V Bystrém předvedl ukázku letu dravých ptáků a sov. Děti, na které se v domově při plánování oslav nikdy nezapomíná, mohly vyzkoušet některé z vánočních zvyků v dětských dílničkách, nebo se v parku projet na koníčkách. V předsálí zámku byl instalován betlém vytvořený obyvateli a zaměstnanci domova, drobnosti „za kačku“ byly k mání na bleším trhu. Kdo se cítil zmožen, mohl se občerstvit masnými i tekutými lahůdkami v podání uzeného masa, prejtu, punče i svařeného vína

Adventní oslavy a trhy nabídly pestrý program pro malé i velké. Všem, kteří přišli do domova prožít s námi jeden z adventních dnů dělících nás od svátků vánočních, děkujeme za účast a přejeme krásné a požehnané vánoční svátky!