Svátky jara – Velikonoce si v Centru sociálních služeb Bystré každoročně připomínáme. Přípravy na ně probíhají již několik dní předem. Nejvíce napilno je pak ve dnech těsně předcházejícím těmto svátkům.

V naši komunitní službě je příprava a oslava individuální podle domácností.  Jedno mají všechny společné – nezapomíná se na výzdobu, kterou buď již mají, nebo ji právě finišují. Na Hájence malovali zajíčky už několik dní přes svátky. Také v jiných domácnostech kreslili obyvatelé domů barevné postavičky zajíců a slepiček v rámci aktivizace, nebo arteterapie.  

V jednotlivých domech se dle přání jejích obyvatel pečou tradiční velikonočních dobroty. Například v domě Smetanova mají upečené beránky i cukroví. Také na Hájence si již před několika dny upekli beránky. Ještě jednou si je upečou a ozdobí právě na Velikonoce. Jinde pečou mazance jako je tomu v chráněném bydlení na náměstí Na podkově, kde si rovněž plánují uvařit slavnostní postní oběd.

O tradiční velikonoční dobroty nepřijdou ani v dalších domácnostech, kde dostanou mazance či štoly od profesionálních pekařů.

Všichni rovněž plánují nezbytné barvení vajíček, bez kterých by se Velikonoce neobešly.  Někteří mohli získat inspiraci na výstavě: „Dejte vejce malovaný“, kterou navštívili v Centru Bohuslava Martinů v Poličce.

Velikonoční svátky mají rádi také v domácnostech v domě na Vrchlického v Bystrém, kteří napsali: „U nás máme velikonoční svátky moc rádi.  Zdobíme si pokoje a okna domu a těšíme se, jak se to u nás jarně vyzdobí a rozvoní. Nejvíce se těšíme na tradiční velikonoční perníčky, mazanec a ostatní pochoutky s Velikonocemi spojené. O víkendu proběhnou ve městě Bystré tradiční trhy, kde si zakoupíme pomlázku, abychom si vykoledovali nějaké to vajíčko.  Na Velikonoční pondělí tradičně vyrazíme s metličkou na pomlázku, pak si pochutnáme na pečeném kuřeti s nádivkou. Užíváme si hezkých dnů plných příprav a tradic.“

Další tradiční velikonoční atribut – pomlázku mnohde již mají, jinde ji teprve plánují koupit. V chráněném bydlení na ulici ČSA v Poličce si pomlázku pánové dokonce sami upletli.

Na svátky velikonoční se nezapomnělo ani v sociálně terapeutických dílnách, ve kterých uživatelé této služby už dlouho dopředu vyráběli kohouty, slepičky a zajíčky z textilu a odlévali svíčky v barvě vajec.

Jak již bylo uvedeno, velikonoční svátky máme v Centru rádi. Přejeme všem jejich příjemné prožití a hlavně bohatou pomlázku!