Nové moderní bydlení v komunitním prostředí otevřel v listopadu loňského roku Domov na zámku Bystré, který poskytuje sociální služby osobám s mentálním postižením. Objekt, který pro organizaci zakoupil zřizovatel, Pardubický kraj, v centru Poličky, nabídl nový domov pětici klientů, kterým je poskytována služba chráněné bydlení.

Rodinný domek v lokalitě „Bezručova“ je novostavbou s bezbariérovou úpravou, kterou prošlo zejména sociální zařízení a vlastní vstup do objektu. V domě jsou dva dvojlůžkové pokoje a jeden jednolůžkový.  Novopečení obyvatelé domku mají k dispozici také společnou kuchyň s obývacím pokojem.  Je to prostor pro relaxaci a možností společného sledování televize.

Prostory rodinného domu jsou koncipovány jako běžná domácnost, o kterou se uživatelé chráněného bydlení sami starají a hospodaří. Podporu v těchto činnostech jim zajišťují pracovníci domova. Jako v každé běžné domácnosti, i zde si její členové s dopomocí perou prádlo.  K dispozici mají pračku se sušičkou. Sami si zajišťují úklid.

Ve všední dny jsou obědy řešeny dodavatelsky. O víkendu si obědy, stejně jako ostatní stravu připravují sami s podporou pracovníka v sociálních službách.  V kuchyni je jim k dispozici kromě moderní kuchyňské linky také lednice, sporák s varnou deskou, mikrovlnná trouba a myčka.

Rodinný dům se nachází v centru města Poličky v dosahu služeb občanské vybavenosti. V těsné blízkosti domu je obchod s potravinami a průmyslovým zbožím. Nedaleko se nachází les a městské koupaliště. Velmi oceňují také blízkost autobusové zastávky.

Noví obyvatelé si v rodinném domě rychle zvykli. Nový domov se jim líbí a rádi se do něj vracejí z AC dílen Oblastní charity v Poličce i sociálně terapeutických i terapeutických dílen domova, kam chodí každý den.

Svůj volný čas mohou trávit i na terase a v budoucnu i na zahradě za domem, kde už na jaře letošního roku „vyroste“ zahradní domek a bude instalován skleník. Těší se i na další aktivity v Poličce, kterých se mohou účastnit.

Domov na zámku Bystré při realizaci kroku otevření dalšího chráněného bydlení mohl vyjít ze svých zkušeností se stejnou službou, kterou poskytuje v Poličce „ na mostě“ a také v Bystrém. Jsme velmi rádi, že obyvatelé našli nový domov v přirozeném prostředí města. Ústavní péče o osoby se zdravotním postižením se tak nahrazuje péčí v komunitě, v prostředí, které je běžnou domácností. Výrazně se tak zvyšuje kvalita života těchto osob i jejich kompetence a soběstačnost.

 

Pohled na budovu nového chráněného bydlení a její interiér.