Advent máme v našem Centru rádi. Od jeho počátku jsou v plném proudu přípravy na Vánoce.  S narůstajícím datem v kalendáři se stále více objevuje vánoční výzdoba, chvojí, světelné řetězy.

O přípravách napsala paní Věra Hejtmánková, pracovnice přímé péče z domu Hájenka v Bystrém:“ Uživatelé naší služby se moc na Vánoce těší, tak jako každý z nás. Hovoří od listopadu o svých odjezdech k rodinám, o vánočním stromečku, cukroví i dárcích. Sdělují, co si přejí koupit. Někteří z nich to mají těžší v tom, že nemají rodiny, za nimiž by mohli na vánoční svátky odjet. Pomohli jsme jim postupně vyzdobit společné prostory domu. Každému z nich individuálně dopomohl s vlastní výzdobou pokoje klíčový pracovník, který ponechával vkus i iniciativu na jeho obyvateli“.

Už na samém začátku předvánočního času si mnozí nenechali ujít rozsvícení vánočních stromů ve městě Bystrém i v Poličce.  Stejně si jej nenechali ujít uživatelé služby DOZP na Hájence: „Při vycházkách jsme se zastavili a potěšili u betléma na rozcestí, potěšil nás také betlém a rozsvícený strom v centru Bystrého.“

V domech se peče cukroví. Do tvorby se zapojují také uživatelé našich sociálních služeb.

Paní Hejtmánková to potvrzuje. “Uživatelé našich služeb se zapojili se do tradičního pečení vánočního cukroví, které jsme s nimi společně předem naplánovali.“ Dodejme, že letos společně napekli úly, pracny, vanilkové rohlíčky a sádlové a tatrankové kuličky.

Šikovní cukráři jsou také v domě na ulici J. V. Michla v Poličce, kde je poskytována služba chráněné bydlení. Společně napekli neuvěřitelných 17 druhů vánočního pečiva. První ochutnávku měli v úterý 19. prosince na setkání se všemi pracovníky, kteří pečují o uživatele služeb chráněné bydlení a podpora samostatného bydlení v Poličce. Vánoční posezení zaměstnanců s uživateli je zde už tradiční. Nechyběly chlebíčky, nealkoholický punč. Pak si společně užili pěkné pohody a vánoční atmosféry. Zazpívali si a zavzpomínali.

Samozřejmostí jsou v adventním čase také procházky, jejichž cílem je zejména náměstí v Poličce s rozsvíceným stromem. Obdivují rovněž světelné výzdoby u rodinných domů a moc se jim líbí osvícená alej vedoucí z poličského náměstí parkem ke gymnáziu.

O Vánocích si společně povídáme, pouštíme a zpíváme koledy, připomínáme si tradice a čteme si o zvycích našich předků. Většina našich lidí v domě má již nakoupené i zabalené vánoční dárky jak pro sebe, tak i pro své blízké, které si ve většině případech nakoupili s podporou pracovníka sami. Pro radost těch, kteří již nemají rodiny ( a jejichž nejbližšími jsme my pracovníci), máme připraveno alespoň malé překvapení. Najdou jej na Štědrý den večer pod vánočním stromečkem.“

Naše společné přání shrnula paní Hejtmánková:“ Přejeme si a snažíme se, aby všichni měli a prožili co nejkrásnější vánoční svátky a cítili, že tu jsou rádi a hlavně doma“. K jejímu přání se připojujeme.